Search here...
0
TOP
Porady zarządanie czasem mamy

Czy Technika Pomodoro sprawdzi się dla mamy?

Czyli o tym jak codziennie zbieram swoje pomidorki 😉

Czy mama może w swojej codzienności stosować techniki zarządzania czasem? Bardzo chciałam się o tym przekonać na własnej skórze i postanowiłam zrobić mały eksperyment, w którym będę testowała na swojej codzienności różne narzędzia. Zaciekawiona?

Na pierwszy test wybrałam technikę Pomodoro, której wersję zmodyfikowaną stosuję do sprzątania, a raczej do zmotywowania się by to sprzątanie zacząć.

Technika Pomodoro – co to jest?

Jest to jedna z metod zwiększenia produktywności polegająca na pracy w odstępach czasowych, tu 25 minutowych. W czasie pracy skupiamy się na jednym zadaniu, nie zaglądamy do mediów społecznościowych. Można powiedzieć, że umawiasz się z samą sobą na pracę w pełnym skupieniu przez 25 minut. Po ukończonych 25 minutach, należy Ci się 5 minut przerwy, po czym wracamy do pracy. Po 4 pomodoro robimy 10 minutową przerwę. Ważne jest, żeby w tym czasie skupić się na jednej rzeczy, nie rozpraszać niczym. Jeśli w trakcie pracy przyjdzie ci do głowy jakaś myśl lub pomysł, zapisz ją na kartce (skrótowo!) i wróć do tego później po skończonej pracy.

Czy ta technika przyda się mamom zajmującym się domem i dziećmi?

Sprawdziłam na własnej skórze! Odpowiedź brzmi i tak i nie. Albo jak to lubią odpowiadać ekonomiści, to zależy. A od czego? A od tego właśnie do czego będziemy stosować metodę pomodoro i kiedy. Jeśli chciałabyś pracować, a dziecko bawi się obok, będzie cię ono co jakiś czas rozpraszać. To normalne. Kiedy mój młodszy syn zasnął na drzemkę, usiadłam do edycji tego postu. Nie minęło 5 minut, a usłyszałam, że marudzi. Na szczęście tylko przez sen. Ale w tamtej chwili moja uwaga skierowała się właśnie ku śpiącemu dziecku. Dlatego mamom z całą pewnością nie będzie łatwo skupić się w pewnych warunkach tylko na jednej rzeczy.

Jeśli masz do wykonania pracę i możesz zostawić dziecko pod opieką dorosłego to z całą pewnością metoda ta pozwoli Ci na podniesienie Twojego poziomu produktywności. Pod warunkiem, że pracujesz nad jedną rzeczą i walczysz z rozpraszaczami.

Jak ja wykorzystałam tą metodę?

Korzystam z niej, kiedy chłopcy śpią lub zajmuje się nimi mój mąż. Czasem uruchamiam sobie minutnik jak bawią się przy mnie, ale przyznaję się otwarcie, że „pracuje” wtedy jedynie nad porządkiem w mieszkaniu. I nawet bardziej nie chodzi tu o pełne skupiania sprzątanie, a motywację by w ogóle zacząć. Trochę pisałam o tym, we wpisie jak zmotywować się do sprzątania.

Na własne potrzeby zmodyfikowałam swoje pomodoro i pracuję na 15 minutowych odcinkach zamiast na 25 minutowych. Jest to dla mnie o tyle wygodniejsze, że przy małych dzieciach mam szansę, żeby faktycznie te 15 minut przepracować. W 25 minut z całą pewnością wydarzy się u mnie coś, co odciągnie moją uwagę. W ciągu dnia nie robię 5 minutowych przerw, jedynie kiedy mogę poświęcić na pracę więcej niż 1 godzinę to staram się o tej przerwie pamiętać. Nie zawsze jednak wychodzi.

Gdybym mogła to działałabym ciągle na takich 15 minutowych odstępach, ale niestety korzystanie z telefonu przez cały dzień jest uciążliwe i niezdrowe.

Dlatego stworzyłam pdf do wydrukowania w którym mogę oznaczać swoje czynności, ale uwaga przydałby się tu jakiś budzik, albo minutnik do jajek, bo w końcu jakoś ten czas trzeba odliczyć. W ostateczności można nastawić sobie minutnik na piekarniku.

Na dole umieściłam również dwa zegary, dzięki którym możesz zaznaczać swój czas pracy. Polecam oznaczać zebrane pomidorki tym samym kolorem co czas, w którym je wykonywałaś. Dzięki temu będziesz wiedziała o której godzinie pracowałaś nad danym zadaniem.

Można też korzystać z telefonu w połączeniu z plikiem tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jesteśmy same i szczerze mówiąc taka praca według mnie będzie najbardziej wartościowa.

W przygotowanym przeze mnie pliku pdf znajdziesz również podsumowanie dnia, dzięki któremu dowiesz się w jakich godzinach najlepiej Ci się pracuje, ile zebrałaś pomidorków, ile zadań zrealizowałaś oraz będziesz mogła zastanowić się nad tym jak poprawić swoją produktywność.

Jeśli jednak uwielbiasz aplikację na telefon, to podzielę się z Tobą kilkoma bezpłatnymi lub tanimi z których możecie skorzystać!

Aplikacje oparte o technike Pomodoro:

 • Focus To-Do
 • Pomodoro Smart Timer
 • Brain Focus Productivity Timer
 • Goodtime: Czasomierz Pomodoro
 • Deeper – Focus Keeper & Pomodoro Timer
 • Tomato Planner

Sama korzystam z aplikacji Focus To-Do, choć nie regularnie. Lubię w tej aplikacji możliwość tworzenia projektów, zadań i pod-zadań oraz raporty kiedy i ile pracowałam nad jedną czynnością. W tej aplikacji mogę również ustawiać powtarzalność niektórych czynności oraz edytować długość trwania jednego „pomidorka”. Nie sprawdzałam innych aplikacji, ale większość z nich działa na podobnych zasadach.

Poniżej podrzucam kilka screenów z aplikacji Focus To-do.

Technikę tą możesz wykorzystać praktycznie do wszystkiego:

 • pracy – Wybierz jedno zadanie i do dzieła!
 • prowadzenia bloga – Co by się stało, gdybym codziennie umówiła się sama ze sobą, że piszę teksty jedynie 15 minut, może udałoby mi się więcej publikować! Muszę przetestować 😉
 • sprzątania – dla mnie jako motywacja do sprzątania działa niesamowicie! Pamiętasz jak okazało się, że będziesz mieć niespodziewanych gości i ile jesteś w stanie zrobić w krótkim czasie? Możesz ustawić minutnik tak, byś słyszała jego tykanie, to na pewno zadziała motywująco!
 • gotowania – Podobnie jak wyżej sprzątanie. Czasem wystarczy 15 minut by nastawić zupę:)
 • zabawy z dzieckiem – jeden pomidorek pełen skupienia tylko na jednym dziecku, czemu nie?
 • czytania książek – kiedy umówisz się sama ze sobą, że to tylko 15 minut dziennie to nie będzie już wymówki, że nie ma czasu na czytanie książek!
 • nauki języków – Jeden pomidorek możesz przeznaczyć też na naukę nowego języka, niby 15 minut, a w dni robocze to już ponad godzina. Kiedy ostatni raz udało Ci się poświęcić tyle czasu na swój własny rozwój?

Tylko pamiętaj, nie planuj wszystkiego na raz, 15 minut nauki języków, pisania bloga, czytania, zabawy z dzieckiem, pracy, sprzątania… Nie tędy droga. Będziesz bardziej zmęczona śledzeniem i pilnowanie czasu, niż faktycznie z tego skorzystasz.

Ja na początek zaplanowałam sobie 15 minutowe czytanie codziennie i ustawiłam przypomnienie w telefonie. Kiedy zacznę czytać czytam dłużej niż 15 minut w większości przypadków. Czasem nie czytam wcale, czasem próbuje wyszarpnąć choć te 15 minut.

Jeśli wolisz planować projekty zamiast konkretnych dni, w pliku w pdf znajdziesz też arkusz dot. planu projektu.

Przyznam szczerze, że dopiero uczę się pracować bez rozpraszaczy. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza z małym dzieckiem obok. Podczas edycji tego posta rozproszył mnie nie tylko niespokojny sen mojego synka, jego pobudka, ale nawet brak zasilacza do laptopa, po który musiałam iść do innego pokoju, kiedy bateria już była prawie na wykończeniu.

Dlatego warto dobrze przygotować się na czas pracy, ale przede wszystkim nie ma co się na siebie złościć, kiedy ktoś lub coś nam jednak przerwie. To tylko narzędzie, które ma Ci służyć, a nie powodować w Tobie frustrację.

Jak pobrać plik pdf z techniką Pomodoro?

Zapisz się na newsletter MADALA.PL i otrzymaj dostęp do Kreatywnej Biblioteki, w której znajdziesz darmowe materiały dotyczące organizacji oraz plakaty do pokoju dla dzieci.

Spodobał Ci się ten post?

Śmiało podziel się nim ze swoimi znajomymi! Jeśli korzystasz z przygotowanych przeze mnie materiałów, pochwal się! Zrób im zdjęcie, oznacz mnie w opisie @madalapl, dodaj hasztagi #madalapl #grafikimadala. Będzie mi niezmiernie miło!

Chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu?

Zapraszam Cię do śledzenia mojego fanpage na FACEBOOK oraz konta na  INSTAGRAM. Wtedy z całą pewnością nie ominą Cię kolejne darmowe grafiki oraz nowe wpisy! Zapisz się na newsletter MADALA.PL i otrzymaj dostęp do Kreatywnej Biblioteki, w której znajdziesz darmowe plakaty oraz materiały dotyczące organizacji codzienności z maluszkiem.

Miłego użytkowania!

«

»