Search here...
0
TOP
Mama

Jak zmotywować się do sprzątania?

Od kiedy zostałam mamą, sprzątanie na stałe zagościło w mojej codzienności. Nie jest ono jednak moim ulubionym zajęciem i bardzo często brakuje mi motywacji by ogarnąć bałagan dookoła, zwłaszcza, że czasami przypomina to bardziej syzyfową pracę. I jak tu nie stracić chęci?

Pomyślałam, że fajnie by było uprościć sobie te nielubiane przeze mnie czynności i wymyśliłam na to kilka swoich sposobów. Sprawdź koniecznie czy i na Ciebie zadziałają.

LISTA ZADAŃ

Pierwsze co przychodzi mi do głowy to wypisanie sobie wszystkich zadań i stworzenie z nich harmonogramu sprzątania. Jeśli nie masz na to czasu to zajrzyj na bloga Niebałaganki. Znajdziesz u niej świetne harmonogramy i listy zadań.

DNI TEMATYCZNE

Np. w poniedziałki sprzątasz kuchnie, we wtorki robisz pranie, w środę i sobotę odkurzasz/myjesz podłogi, w czwartki ogarniasz łazienkę, w piątki salon.

15 MINUTOWE SPRZĄTANIE

Pomyślisz sobie, że to się pewnie nie opłaca? I tu mogę Cię zaskoczyć. W 15 minut spokojnie zdążysz np. wrzucić brudne rzeczy do prania, uprzątnąć blat kuchenny i stół, przetrzeć meble w salonie, odłożyć na miejsce książki/zabawki.

Na mnie świetnie działa kwadrans sprzątania. Kiedy nie jestem zmotywowana do czegokolwiek myślę sobie, że posprzątam tylko 15 minut i staram się wtedy ogarnąć jak najwięcej potrafię. Jeśli chłopaki nie dokazują, tych 15 minutowych bloków jest więcej.

MAŁE KROKI

Żeby było łatwiej wprowadź małe kroki np. umyję tylko ten jeden kubek, zetrę kurze tylko z tej jednej półki. Reszta powinna pójść łatwiej.

NAGRODA

A może motywuje Cię nagroda? Np. ciepła kawa i książka, odcinek serialu? To nie musi być nic wyszukanego. Ważne, żeby nagrodzić się po posprzątaniu, a nie przed😁

GRAJ SPRZĄTAJĄC – MOJA WERSJA GRY W BINGO

Żeby nie było za prosto można do życia codziennego wprowadzić element gry. A jeszcze fajniej zaprosić do tej gry bliskich. Przygotowałam dla Was karty do gry w bingo związane z obowiązkami domowymi. Wspólnie ustalcie jaka będzie nagroda dla zwycięzcy. Można grać tradycyjnie czyli kto pierwszy wykona czynności w linii pionowej, poziomej bądź na skos. A może jakaś ekstra nagroda dla tej osoby, która wykona tych czynności najwięcej? Zdecydujcie sami! Podrzucam również pusty arkusz, jeśli chcielibyście wpisać własne propozycje!

Spodobał Ci się ten post?

Śmiało podziel się nim ze swoimi znajomymi! Jeśli korzystasz z przygotowanych przeze mnie materiałów, pochwal się! Zrób im zdjęcie, oznacz mnie w opisie @madalapl, dodaj hasztagi #madalapl #grafikimadala. Będzie mi niezmiernie miło!

Chcesz jako pierwsza dowiedzieć się o nowych wpisach?

Koniecznie polub mój fanpage na FACEBOOK oraz INSTAGRAM. Wtedy z całą pewnością nie ominą Cię kolejne darmowe grafiki oraz nowe wpisy!

Ściskam!

«

»

Zajrzyj do naszej kreatywnej codzienności na Instagramie

  • Jak w prosty i tani sposb odmieni pokj dziecka? Zobaczcie
  • Pamitasz ze zapisujc si na Newsletter mojego bloga otrzymujesz dostp
  • Jesie od zawsze kojarzy mi si z dyniowymi przetworami zapachem
  • Czasami bior na siebie zbyt duo zaczynam nowe projekty kiedy
  • Widzielicie ju jesienny zestaw do planowania ktry moecie pobra zapisujc
  • I przysza jesie Zdjcie na polu dyniowym mamy ju odhaczone
  • Kto pamita e dzisiaj mamy dzie chopaka? Z tej okazji