Search here...
0
TOP
Porady

Jak przestać tracić czas na social media?

Dzięki dzisiejszemu wpisowi dowiesz się jak eliminować jednego z najbardziej popularnych „złodziei czasu” – social media.

Muszę to przyznać! Wpadłam w pewną pułapkę mediów społecznościowych. Tak bardzo chciałam być ze wszystkim na bieżąco i bałam się, że coś mi umknie, że odruchowo zaczęłam sięgać po telefon w każdej wolnej chwil. Brzmi znajomo? Może też tak masz?

Zaczęłam się zastanawiać jak mogę sobie pomóc i do głowy przyszło mi kilka rozwiązań. Jeśli czujesz, że poświęcasz za dużo czasu na media społecznościowe, skorzystaj z moich poniżysz rad:

Nie zaczynaj dnia od patrzenia w telefon.

Przyznaję – sama tak robię, ale widzę jak bardzo zły wpływ ma to na mój dzień. Jestem zmęczona już od samego poranka. Najlepiej jak telefon będzie leżał gdzieś daleko od Twojej głowy. A może umówisz się sama ze sobą, że nie sięgniesz po niego dopóki nie zrobisz 10 porannych przysiadów?

Zaplanuj specjalny czas na social media.

Wiem, na początku mówiłam, że przecież chodzi mi o wyeliminowanie tego rozpraszacza, ale umówmy się, żyjemy w czasach gdy korzystanie z Facebooka czy Instagramu na stałe wpisało się w codzienność większości ludzi. Jeśli tworzysz czy pracujesz online, to z całą pewnością nie możesz zrezygnować całkowicie z korzystania z social mediów. Więc zacznij od zaplanowania, kiedy będziesz mogła przejrzeć nowe treści. Ważne jest, żebyś rozdzieliła też działanie w social media na biznesowe i prywatne. Umów się sama ze sobą, że poza czasem specjalnym będziesz odkładać telefon np. do szuflady.

Włącz alarm.

Masz już ustalone kiedy korzystasz z social mediów? Świetnie! Teraz wystarczy, że ustawisz sobie minutnik, a po skończonym odliczaniu wyłącz na nowo social media.

Wyłącz powiadomienia.

Znajdź w ustawieniach swojego telefonu aplikacje do social mediów i wyłącz wszystkie powiadomienia. Dzięki temu przestaną pojawiać się informację na twoim telefonie o nowych komentarzach, wiadomościach. Nie będziesz już miała uczucia, że na coś musisz zareagować, coś sprawdzić czy odpowiedzieć. Poza tym będziesz miała na to swój specjalny czas, pamiętasz?

Zainstaluj aplikację blokujące.

Jeśli wiesz, że nie możesz się powstrzymać, skorzystaj z pomocy innych aplikacji blokujących strony. Jest ich naprawdę bardzo dużo. Dzięki temu nie będziesz miała jak tracić czasu na Facebooku czy Instagramie. Oczywiście da się to obejść, ale chyba nie o to chodziło, prawda?

Wyloguj się z social mediów i ustaw sobie bardzo długie i skomplikowane hasło, które możesz zawsze trzymać blisko motywującego cię plakatu.

Dzięki temu będziesz miała mniej ochoty na ponowne logowanie. W końcu będzie kosztowało cię to dużo więcej czasu. Uwaga! Ważne jest żeby nie zapisywać automatycznie hasła na stronach/aplikacjach.

Albo możesz po prostu usunąć aplikację z telefonu.

Jeśli korzystasz z social mediów tylko prywatnie, bądź twój biznes nie wymaga od ciebie bycia w kontakcie z klientem, możesz zwyczajnie usunąć aplikację i problem z głowy! Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

Przestań obserwować ludzi.

Jeśli treści publikowane przez znajomych nie są dla ciebie ciekawe, śmiało przestań ich obserwować. Sama też nie wrzucaj rzeczy, których nie chciałabyś oglądać.

Wypisz się z grup, w których nie bierzesz udziału.

To jeden z tych punktów, który przychodzi mi z trudnością. Zawsze zastanawiam się, czy czegoś nie stracę. Może ominie mnie jakaś okazja na rozwój? Prawda jest taka, że rzadko kiedy skorzystamy z płatnej oferty, kiedy nie angażujemy się nawet trochę w darmowe materiały. Jeśli masz opory przed wypisaniem się z grupy, możesz zawsze pogrupować je tematycznie i ustawić opcje „nie obserwuj”, a później tylko raz na jakiś czas sprawdzać co się na danej grupie działo.

Nagroda: czas

Zastanów się co robiłabyś gdybyś miała dodatkowe 30 minut dziennie? Myślisz nie możliwe? A jednak! Czas, który spędzamy bezmyślnie w internecie może trwać nawet dłużej. Jest to tylko chwilowa satysfakcja, a czasem przeradza się w poczucie winy.

Obiecaj sobie, że odzyskany czas poświęcisz na coś dużo bardziej wartościowego, a może będzie to chwila relaksu dla Ciebie?

A może uważasz, że Ciebie to nie dotyczy?

Sprawdzimy? Możesz skorzystać z darmowej aplikacji do śledzenia czasu spędzanego podczas korzystania z komputera czy telefonu.

Teraz Twoja kolej.

Możesz korzystać z social mediów, bez obaw, że przejmą kontrolę nad twoim życiem! Po prostu korzystaj z nich z głową!

Wyjątkowo dzisiaj nie zapraszam Cię do śledzenia mojego fanpage na FACEBOOK czy konta na  INSTAGRAM. Choć mam nadzieję, że treści, które pojawiają się na blogu są dla Ciebie ciekawe.

Zawsze możesz zapisać się na newsletter MADALA.PL i otrzymać dostęp do Kreatywnej Biblioteki, w której znajdziesz darmowe plakaty oraz materiały dotyczące organizacji codzienności z maluszkiem.

Ściskam mocno!

«

»