Dziecko Kreatywna zabawa

W co bawić się z przeziębionym dzieckiem?

Od kiedy starszy smyk chodzi do przedszkola zaczął więcej chorować. Nie mogę jednak specjalnie narzekać na jego odporność, bo jako jeden z nielicznych dzieci chodził dzielnie do przedszkola w ostatnim czasie. Niestety kiedy dzieci zaczęły już wracać zdrowe, nasz synek się przeziębił i zostawiliśmy go w domu na tydzień. I tu zaczęły się schody, pomimo przeziębienia starszak jest bardzo aktywnym dzieckiem i wymaga dużo zaangażowania. A ja? Zdążyłam się już przyzwyczaić do przedpołudnia sam na sam z małym smykiem, który często potrafi się świetnie zająć sam sobą.

Budowanie z klocków lego duplo wyczerpało moje ostatnie siły do tej zabawy. Wiedziałam, że muszę wymyślić coś nowego, coś co zaangażuje chłopaków na tyle, by nie dali mi za bardzo popalić. I tak powstały zabawy wciągające całą rodzinę:

  • tor przeszkód – wskazane dla dzieci, które pomimo choroby roznoszą twój dom. Do wykonania toru użycie poduszek, przewróconych krzeseł. Rewelacyjnie sprawdzi się mata do jogi w formie tunelu. Ogranicza Was tylko wasza wyobraźnia, a frajda z zabawy dzieci będzie super nagrodą. Dodatkowo gwarantuje, że dziecko całkiem nieźle się zmęczy.
  • labirynt, lekka piłka i słomka – popatrzyłam tą zabawę na Pintereście. Z ciastoliny bądź plasteliny zróbcie wspólnie tor, po którym będziecie kierować lekką piłeczka np. Pingpongowa bądź taką z basenu z kulkami. Dziecko steruję piłką dmuchając w słomkę.
  • lepienie z masy solnej – składniki znajdziecie w kuchni. Użyjcie szklankę soli drobnoziarnistej, szklankę mąki i 1/2 szklanki wody.  Więcej inspiracji znajdziecie tutaj.
  • zabawa ciastoliną – nie trzeba kupować sklepowej, można zrobić domową. Fajny przepis znajdziecie np. Tutaj.

Poniżej możecie przeczytać również o mniej angażujących pomysłach na zabawy. Świetnie sprawdzą się u dzieci, które przez chorobę mają mniej siły lub muszą odpoczywać w łóżku.

  • zabawa w lekarza – od kiedy zaopatrzyliśmy się w zestaw lekarski, bawimy się w cotygodniowe kontrole. Taka zabawa świetnie wpływa na te prawdziwe wizyty u lekarza. Smyk podchodzi do nich ze spokojem i jest bardzo dzielny.
  • teatrzyk kukiełkowy / cieni / z użyciem skarpetek – ta zabawa sprawdza się u nas nie tylko podczas choroby. Działa za każdym razem kiedy starszak nie chce iść spać, czy się ubrać. Zakładam kukiełki na dłonie i wciągam smyka w ciekawą rozmowę, przedstawiając mu argumenty za daną czynnością. Zupełnie nie wiem dlaczego, ale namowy kukiełki lub zwykłych skarpetek zawsze kończą się sukcesem! Sprawdźcie koniecznie!
  • czytanie książek jest u nas na porządku dziennym, a raczej wieczornym. Kiedy jesteśmy już bardzo zmęczeni chętnie sięgamy po ulubione pozycje książkowe również podczas wspólnego odpoczynku. Niedługo pojawi się również post o tym, co obecnie lubimy czytać.
  • puzzle / gra memory – puzzle raz są naszą top zabawą przez tydzień, by później odejść w zapomnienie na kolejny. Ostatnio za sprawą chrzestnej smyka zostaliśmy posiadaczami puzzli do liczenia Czuczu i na nowo polubiliśmy układanie. Przy okazji układania starszak ćwiczy liczenie i to jest świetna zabawa.
  • malowanki / rysowanie/ wyklejanki – i na koniec klasyka. Na malowanie i rysowanie czas znajdzie się zawsze, nawet jeśli przeniesiemy miejsce zabawy do łóżka. Ostatnio najbardziej angażującym zajęciem jest jednak naklejanie naklejek. Arkusz z naklejkami potrafi zająć starszego smyka na co najmniej 15 minut świętego spokoju. Polecam zaopatrzyć się w naklejki:)

Zabawa pomoże dziecku w szybszym powrocie do zdrowia i z pewnością umili mu czas spędzony w domu.

Jestem ciekawa jakie aktywności i zabawy wymyślacie swoim dzieciom podczas przeziębienia. Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Chcesz jako pierwsza dowiedzieć się o nowych wpisach?

Koniecznie polub mój fanpage na FACEBOOK oraz INSTAGRAM. Wtedy z całą pewnością nie ominą Cię kolejne darmowe grafiki oraz nowe wpisy!

Udanej zabawy!

Może Ci się spodobać